Skip to content

Akmenės Šv. Onos bažnyčia

Akmenės Šv. Onos bažnyčia – bažnyčia, stovinti Akmenėje, Dabikinės (Ventos dešiniojo intako) dešiniajame krante.

  • K. Kasakausko g. 5, Akmenė
  • GPS: 56.246187, 22.74752

 

 

 

Istorija

1596 m. liepos 16 d., kai karalienė Ona Jogailaitė karališkuoju antspaudu patvirtino fundacinį raštą, kuriame nurodoma įkurti Akmenės parapiją ir pastatyti bažnyčią. Šis lotynų kalba parašytas dokumentas per visus karus, marus ir gaisrus stebuklingai išliko ir dabar yra saugomas bažnyčios archyve.

Dirvėnų valsčiaus 1561 m. inventoriuje Akmenė vadinama Dabikine, nurodyti 3 valakai kunigo žemės. Bažnyčiai 1596 m. dovanoti 48 valakai žemės, įsteigta parapinė mokykla.

1705 m. bažnyčia sudegė, netrukus atstatyta. Suirusi bažnyčia 1802 m. nugriauta ir 1806 m. pastatyta nauja. Jai priklausė Pakempinių kaimas.

Akmenėje nuo 1836 m. klebonavo kalbininkas Kalikstas Kasakauskas (apie 1792–1886 m.; palaidotas Akmenės kapinėse).

Akmenės vikaras Ipolitas Savickis 1863 m. išėjo į sukilimą, pakliuvo į nelaisvę, buvo ištremtas į Tobolską. Dabartinė mūrinė – neogotikinė pseudobazilikinė vienbokštė bažnyčia pastatyta 1907–1912 m.

1993-05-20 bažnyčia įrašyta į Kultūros paveldo registrą ir priklauso Akmenės Šv. Onos bažnyčios statinių kompleksui.

Akmenės Šv. Onos bažnyčia
Akmenės Šv. Onos bažnyčia

Architektūra

Bažnyčia neoromaninė, kryžminio plano, vienabokštė, su bokšteliais, projekto architektas K.E. Strandmanas

Bokštas 58,5 m aukščio su aštuonkampe smaile. Akmenų sienos su raudonų plytų mūro ir tinkuotomis detalėmis, spalvinguose fasaduose išryškėja po didelę smailiaarkę nišą su langų rože.

Yra 5 altoriai. Šventorius apmūrytas. Jame įrengtos mūrinės Kryžiaus kelio stočių koplytėlės.

Jūs galite aplankyti ekspoziciją varpinėje

Onos bažnyčios bokšte ekspozicija

 

Akmenės Šv. Onos bažnyčia – bažnyčia, stovinti Akmenėje, Dabikinės (Ventos dešiniojo intako) dešiniajame krante. Dauguma į Akmenę atvykstančių keliautojų nežino, kad galima aplankyti nedidelę ir įdomią ekspoziciją, kuri yra bažnyčios bokšte. Joje eksponuojamos istorinės nuotraukos, įrašai, kai kurie bažnyčios daiktai. Galite užlipti stačiais laiptais į viršutines aukštas ir aplankyti platformą su varpais. Iš šios svetainės atsiveria nuostabūs Akmenės miesto apylinkių vaizdai.

 
Akmenės Šv. Onos bažnyčia

Bažnyčios interjeras

© VISITAKMENE.LT 2022